Nazwisko: Schulz
Imię/Imiona: Bruno
Znany też jako:
Urodzony: 12 lipiec 1892 (Drohobycz, Ukraina)
Zmarł: 19 listopad 1942 (Drohobycz, Ukraina).
Bruno Schulz – urodził się 12 VII 1892 r. w Drohobyczu. Był synem kupca bławatnego Jakuba Schulza i Henrietty z Hendel Kuhmarkerów. Rodzina należała do środowiska galicyjskich Żydów, nie kultywowano w niej jednak tradycji żydowskich i mówiono po polsku.
W 1902 r. Schulz rozpoczął naukę w gimnazjum realnym. Już wówczas wykonywał rysunki świadczące o jego kompleksach i skłonnościach masochistycznych. W 1910 r. pisarz zdał maturę. W czasie I wojny światowej przebywał w Wiedniu, gdzie przez kilka miesięcy studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. Wkrótce jednak powrócił do Drohobycza. Nieustannie zajmował się działalnością artystyczną. Początkowo były to malarstwo i rysunek, później zajął się także pisarstwem. Od 1924 r. pracował jako nauczyciel rysunku, robót ręcznych i matematyki w gimnazjum w Drohobyczu. Był to okres znaczących w biografii pisarza znajomości literackich: z Władysławem Riffem – utalentowanym studentem polonistyki, Stanisławem Ignacym Witkiewiczem, Deborą Vogel, w końcu z „pierwszą damą” literatury dwudziestolecia Z. Nałkowską. Dzięki jej pomocy w 1933 r. zostały wydane Sklepy cynamonowe. Do 1939 r. Schulz zajmował się twórczością literacką i krytyczną. Po wkroczeniu do Drohobycza armii hitlerowskiej pisarz został przeniesiony do getta żydowskiego. Udawało mu się przetrwać dzięki opiece
gestapowca Landaua. Warszawscy przyjaciele Schulza przygotowali dla niego fałszywe dokumenty i plan ucieczki. W przeddzień jego wykonania, 19 XI 1942 r., pisarz został zastrzelony.
Twórczość literacka: zbiory opowiadań – Sklepy cynamonowe (1933), Sanatorium pod Klepsydrą (1936), opowiadania – Jesień, Republika marzeń, Kometa, Ojczyzna oraz bogaty zbiór pism krytycznych. Obfita korespondencja pisarza uległa w większości zniszczeniu lub zaginęła.
Twórczość malarska: spośród bogatego zbioru prac plastycznych ocalała tylko jedna akwarela, cykl grafik Księga bałwochwalcza.