EXTRAORDINARY RAP

Posted on 2009/09/19

0


hip-hopRap na rynku muzycznym ma pozycję wyjątkowo silną i jest gatunkiem na tyle odrębnym, charakterystycznym i pojemnym, że po jego stylistykę często sięgają artyści na co dzień z rapem niezwiązani oraz komicy.  Niektórzy z nich wychodzą z prób podjęcia raperskiej rękawicy obronną ręką.

Kanadyjczyk Jon Lajoie jest pewnie bliżej korzeni klasycznego rapu niż większość współczesnych raperów, którzy wożą się drogimi furami i otaczają skąpo ubranymi, gotowymi na wszystko gorącymi laskami. Jon Lajoie jest głosem ludu, jego teksty dotyczą życia przeciętnego faceta, więcej czasu spędzającego na biciu kity przed ekranem komputera niż wydawaniu tysięcy dolarów w drogich klubach na drinki i panienki. Prawdziwy „Everyday Normal Guy”. Inne jego klipy, takie jak „Everyday Normal Guy 2” czy „Everyday Normal Crew” dają nam jeszcze szerszy obraz  egzystencji przeciętnego rapera.

Natalie Portman: aktorka, absolwentka Harvardu, weganka, aktywistka wielu organizacji charytatywnych, osoba o nieposzlakowanej opinii, też miała przygodę z rapem, która nie do końca idzie w parze z jej wizerunkiem, a przynajmniej stawia gwiazdę w trochę innym świetle niż zwykły robić to media. Poniżej kawałek nagrany z grupą The Lonely Island, która często korzysta z hip-hopowej estetyki, chociażby w kawałku „Like a Boss”.

Flight of the Conchords to dwóch komików z Nowej Zelandii bardzo często biorących na warsztat kawałki innych artystów. Poniżej „We’re Both In Love With a Sexy Lady” – ich wersja historii z piosenki „Same Girl” w wykonaniu R Kelly’ego i Ushera.

I na koniec perełka tego zestawu: Reh Dogg. Pionier Emo Rapu. Tym razem na serio. Ale czy na pewno na serio? Why must I cry?!

by: Grzegorz Kruk 2009

Posted in: Grzegorz Kruk, Muzyka