M.I.A. Z PRZED 20 LAT

Posted on 2010/03/30

2


Zawsze była nieco niedopasowana. Urodziła się w Szwecji, ale rodzice wysłali ją do szkoły w Maroku, kraju  jej pochodzenia. Wytrzymała tam rok i szybko zwiała z powrotem do Szwecji. Miała 17 lat, kiedy została odkryta przez duet Rob’n’Raz. Razem nagrali kilka kawałków, w tym „Got to Get”. Singiel z 1989 roku, jak wiele utworów tego okresu, oddawał ducha młodego wciąż hip-hopu, który właśnie zaczął się demokratyzować (rapuje kobieta) i rozprzestrzeniać poza Stany (euro-hop). Nie mylić z Neneh Cherry i Salt-n-Pepa. To Leila K!

W 1991 roku postawiła na karierę solową i skręciła w euro-dance, królujący wówczas na wszystkich dyskotekach. Z tego okresu pochodzi największy hit Leili „Open Sezame”, który musiała widzieć Amy Winehouse zanim wypracowała swój styl:

W coverze słynnej piosenki Plastic Bertrand Ça plane pour moi [„U mnie wszystko w porządku”] widać już zalążek szaleństwa. W 1998 Göran Olsson pokaże w dokumencie „Fuck You, Fuck You Very Much”, że nie wszystko jest z Leila dobrze. Film pokazywał Leilę odjeżdżająca po porażce podczas rozdania szwedzkich nagród Grammy.

W 2007 roku została potrącona przez samochód w Sztokholmie. Błąkała się jak zwykle po ulicach, które są  jej domem. Kariera Leily, podyktowana krótkotrwałym oddziaływaniem rave’u i smykałką szwedzkich menedżerów do przerabiania rodaków na europejskie gwiazdki dwóch sezonów, zapaliła się i zgasła. Zdarza się jej jeszcze niekiedy występować po gejowskich klubach. Zapomniana diva, zniszczona ostrym trybem życia przez ostatnie dwie dekady, jest obecnie bezdomna i targana nieprzyjemnymi chorobami psychicznymi. Pozostała niedopasowana, ale my pamiętamy jej niegdysiejsze 5 minut.

by: Adam Kruk 2010

Posted in: Adam Kruk, Muzyka, Szwecja