HALLO SPACEBOY

Posted on 2010/07/02

0


Kosmici nad wyraz chętnie odwiedzali Ziemię w latach 90-tych. Nie tylko w celach eksterminacji ludzkiego gatunku, jak w „Dniu Niepodległości” Rolanda Emmericha czy „Marsjanie atakują!” Tima Burtona. Na ekranach telewizyjnych śledzić mogliśmy serial „Z Archiwum X”, kochliwych nastolatków z „Roswell” i dziwną rodzinkę z „Trzeciej planety od Słońca”. Moda na wszystko, co kosmiczne przedostała się wtedy także do muzyki popularnej:

David Bowie i Pet Shop Boys „Hallo Spaceboy” (1995) – piosenka napisana przez Bowiego we współpracy z Brianem Eno na płytę „Outside”. Wersja singlowa dostała się w ręce Pet Shop Boys, którzy mocno ją zmiksowali i dodali dodatkową zwrotkę, inspirowaną klasyczną „Space Oddity” Bowiego.

Ash „Girl from Mars” (1995) – utwór nazywał się początkowo „Girl from Ards” i napisany był dla dziewczyny, z którą kiedyś spotykał się Tim Wheeler, lider Ash. Ale któż wiedział gdzie jest to północnoirlandzkie hrabstwo? To kosmos był właśnie na topie i została oda do dziewczyny z Marsa.

Babylon Zoo „Spaceman” (1996) – jeden z największych przebojów lat 90-tych. Ekscentryczny Jas Mann debiutował ze swoją kapelą najszybciej rozchodzącym się singlem dekady – dziwnie niepokojącym hymnem do przybysza z kosmosu – międzygalaktycznego Chrystusa.

The Kelly Family „Fell in Love with an Alien” (1996) – okazało się, że retro-rodzina wędrownych śpiewaków ma ciągoty do kosmitów. Paddy Kelly zakochuje się w siwym alienie, sprowadza swoich bliskich na statek kosmiczny i ku uciesze obcych, dają tam koncert.

Radiohead „Subterranean Homesick Alien” (1997) – numer trzy na legendarnym albumie „OK Computer”. Obcy unoszą się w powietrzu, kręcąc amatorskie filmy dla tych, co pozostali w kosmosie. Tom Yorke natomiast, pozostając na Ziemi, marzy by zabrali go z tego przytłaczającego, nerwowego świata.

O powrocie mody na kosmitów w filmie „Czwarty stopień” czytaj na Filmwebie.

by: Adam Kruk 2010

Subterranean Homesick Alien

Posted in: Adam Kruk, Film, Muzyka