PAN BALON

Posted on 2010/10/20

2


Panowie z TV on the Radio, po wydaniu w 2008 roku albumu Dear Science postanowili zrobić sobie dłuższą przerwę od wspólnego muzykowania i skupić się na solowych projektach. Rok temu swój solowy album jako Rain Machine wydał gitarzysta i drugi wokal zespołu Kyp Malone. Pod koniec września tego roku przyszła kolej na Davida Sitka.

Jeśli wokalistę TVOTR, Tunde Adebimpe, można nazwać sercem zespołu, to Sitek był zawsze jego mózgiem. Nie tylko grał na gitarze i klawiszach, ale przede wszystkim zajmował się kompozycją i szeroko rozumianą obróbką dźwięku. Nic więc dziwnego, że ten multiinstrumentalista i zdolny producent, odpowiedzialny m.in. za brzmienie płyt Yeah Yeah Yeahs i Scarlett Johansson postanowił w końcu wydać własny krążek. Ukrył się pod pseudonimem Maximum Balloon i na pierwszy singiel promujący wydawnictwo wybrał mocny „Tiger”:

Cały projekt jest o tyle frapujący, że David Sitek, który niespecjalnie pcha się przed mikrofon, postanowił zaprosić do udziału w nim wielu gości. Każdy kawałek nagrany jest z innymi muzykami. Nad pierwszym singlem pracował razem z Aku z zespołu Dragons of Zynth; kolejny – „Groove Me” – to wynik kolaboracji z nowojorskim raperem Theophilusem Londonem:

Lista muzyków, którzy wzięli udział w nagraniu płyty Maximum Balloon jest długa, znajduje się na niej m.in. Karen O z Yeah Yeah Yeahs, wiecznie żywy i wiecznie rześki David Byrne oraz szwedzki zespół Little Dragon:

W projekcie nie mogło również zabraknąć kolegów z zespołu – Kyp Malone i Tunde Adebimpe także dostali po piosence do zaśpiewania. Gdy na solowe wydawnictwo Sitka nakładają się głosy chłopaków z TVOTR, można by zresztą spokojnie pomyśleć, że to nowe wydawnictwo ich zespołu. Właściwie nad całą płytą, choć instrumentalnie bardzo odległą od dokonań TVOTR, unosi się aura wcześniejszych projektów, w których Sitek brał udział. Dostajemy więc porcję muzyki, która nas nie zaskoczy – to brzmienie, do którego muzyk zdążył nas przyzwyczaić. Niemniej jednak Sitek potwierdza swoją klasę, serwując nam jedenaście potencjalnych hitów.

Szkoda tylko, że przy tak dużej ilości gości nie będzie można chyba liczyć na kolektywne koncerty. Z pewnością jednak balony dmuchane przez Sitka mają siłę by unieść niejeden parkiet.

by: Grzegorz Kruk 2010

Posted in: Grzegorz Kruk, Muzyka