TOKIJSKA KAKOFONIA

Posted on 2011/01/12

2


W ostatnich dniach w Tokio odbyła się seria koncertów  promujących film grupy młodych Francuzów „I tak nie zależy nam na muzyce”. Wydarzenie to pozwoliło spotkać się na tej samej scenie muzykom, którzy zazwyczaj występują pod własnymi szyldami, stając się niepowtarzalną okazją by zobaczyć takich awangardowych artystów jak  Fuyuki Yamakawa, Hiromichi Sakamoto, L?K?O, Otomo Yoshihide czy Umi no Yeah!! podczas wspólnego hałasowania. Momentami głowa pękała bardziej niż po mocno zakrapianej nocy, ale warto było sprawdzić jak doprowadza się muzykę do prawdziwego ekstremum.

Polska ma to szczęście, że Roman Gutek sprowadził „I tak nie zależy nam na muzyce”  – dokument obrazujący  radykalną scenę muzyczną Tokio – na Festiwal Era Nowe Horyzonty. Tam zaś film obronił się świetnie, wygrywając konkurs filmów o sztuce i tym samym dostał szansę na szerszą dystrybucję. Oficjalna polska premiera kinowa odbędzie się 1 kwietnia ale już w styczniu i lutym w ramach Era Nowe Horyzonty Tournee w niektórych kinach można załapać się  na projekcje tego nietuzinkowego dokumentu. W czerwcu zaś powinno ukazać się DVD.

Tworzona przez niezwykłych muzyków noise’owa scena portretowana w „I tak nie zależy nam na muzyce” powstać mogła tylko w tak chaotycznej tkance miejskiej, jaką jest stolica Japonii. Dla tych przebywających obecnie w Tokio – seanse zaczynają się 15 stycznia w kinie Eurospace. Autorzy filmu – młodzi entuzjaści kamery i awangardowych rozwiązań muzycznych – dają szansę na obcowanie z tą muzyką bez potrzeby wypadu na drugą stronę świata. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych szeroko rozumianym dźwiękiem i muzycznymi miejskimi pejzażami.

by: Grzegorz Kruk 2011