PRZEZ DREWNIANĄ SOCZEWKĘ

Posted on 2011/04/26

0


Trójka młodych entuzjastów kamery, którzy spotkali się w stanie Oregon: Ben Razavi, Bernardo Pantoja i Skyler Stevenson,  postanowiło skrzyknąć się by podzielić się swoją pasją do kultowych filmów i dobrej muzyki. Tak powstał kolektyw Wooden Lens, zajmujący się kręceniem wideoklipów dla niezależnych kapel muzycznych. Ich metoda jest prosta: pracują tylko dla muzyków, za których twórczością szaleją i dopasowują do niej obrazy z mało znanych filmów, zapomnianych programów telewizyjnych i starych nagrań wideo. Ich najnowszą produkcją jest teledysk do piosenki „Wavlngth” nowojorskiej kapeli Headless Horseman, wyjątkowo nie opierający się na kolażu scen z innych produkcji filmowych:

Wśród filmów, które zdecydowali się wykorzystać w swoich produkcjach znajdują się takie perełki jak „Beneath the 12-Mile Reef” (1953) Roberta D. Webba, „Atak potworów” (1954) W. Lee Wildera, „Lunaparkowa opowieść” (1954) Kurta Neumanna, „Joshua: Black Boy Of Harlem” (1969) Berta Salzmana, „Tro, håb og kærlighed – Twist and Shout” (1984) Bille’go Augusta czy „Kochankowie na moście” (1991) Leosa Caraxa. Wszystkie rewelacyjnie pocięte i zmontowane tak, by współgrać z muzyką. Jednym z ciekawszych jest teledysk do kawałka „Running Out of You” greckiego duetu Keep Shelly in Athens, wykorzystujący niesamowite sceny z ostatniego filmu Andrieja Tarkowskiego „Ofiarowanie” (1986):

http://vimeo.com/19013148

Doskonale broni się też klip do Soft Skin Cosmetics:

Warto odwiedzić stronę Wooden Lens i pogrzebać trochę w poszukiwaniu zapomnianych obrazów i nieznanych jeszcze dźwięków. Panowie z WL mają naprawdę niezły gust i można być pewnym, że w ich teledyskach zarówno dźwięk, jak i obraz, będą najwyższej próby.

by: Grzegorz Kruk 2011