10 KLIPÓW NA TRZYDZIESTKĘ

Posted on 2011/08/01

6


30 lat temu – dokładnie 1 sierpnia 1981 roku – nadawanie rozpoczęła pierwsza na świecie telewizja muzyczna: MTV. Wideoklipem, który zainaugurował działalność stacji był wyemitowany tego dnia krótki filmik do piosenki, o jakże znaczącym tytule, „Video Killed The Radio Star” zespołu The Buggles. Niecały rok temu pisaliśmy o śmierci MTV,  ale teledysk nie narodził się dzięki MTV i bezpiecznie przeżył jej śmierć, przenosząc się do internetu. By uczcić narodziny stacji, która przyczyniła się do jego rozkwitu, przedstawiamy wybór 10 najważniejszych wideoklipów w historii tej krótkiej formy.

1. The Beatles „Strawberry Fields Forever” (1967), reż. Peter Goldman. Uznawany za pierwszy wideoklip w historii. Sprawa jest sporna, na pewno jednak truskawkowe pola były pierwszym klipem Beatlesów zrealizowanym w kolorze.

2. Queen „Bohemian Rhapsody” (1975), reż. Bruce Gowers. Szybki montaż, różne plany, wyszukane jak na owy czas efekty wizualne. Queen zapowiadali już erę MTV.

3. The Buggles „Video Killed The Radio Star” (1979), reż. Russell Mulcahy. Dwa lata po nakręceniu klipu zostanie on nadany z okazji inauguracji działalności MTV.

4. Michael Jackson „Thriller” (1983), reż. John Landis. Teledysk autora „Blues Brothers” rozrasta się do 14-minutowego filmu, a radio przegrywa z telewizją walkę o muzyczne gusta.

5. Chris Isaak „Wicked Game” (1990), reż. Herb Ritts. Teledysk sprzymierza się ze światem mody. W kadrze pojawiają się top-modelki (tu: Helena Christensen), a za kamerą najwięksi fotografowie mody – guru „Vogue’a” i „Vanity Fair” – Herb Ritts, autor późniejszych klipów dla Pet Shop Boys, Britney, J Lo i Shakiry.

6.  Madonna „Justify my love” (1990), reż. Jean-Baptiste Mondino. Zakazane klipy stanowią ważną część historii teledysku. „Absolutny” zakaz pokazywania w MTV, przełamywany ocenzurowanymi wersjami, późnymi godzinami wyświetlania albo „weekendami z niedozwolonymi teledyskami” zwiększał tylko zainteresowanie materiałem. Madonna zawsze wiedział jak to zainteresowanie wykorzystać.


7. Weezer „Buddy Holly” (1994), reż. Spike Jonze. Nowy duch w wideoklipie. W latach 90. rozpoczyna się ekspansja reżyserów-autorów. Do czołówki należą Spike Jonze, Michael Gondry i Chris Cunnigham.

8. Michael Jackson „Scream” (1997) reż. Mark Romanek. Późniejszy autor filmu „Nie opuszczaj mnie” nakręcił klip przez lata uważany za najdroższy w historii. Przebić musiała go w tym roku Lady Gaga „Judasem”.


9. Aphex Twin „Windowlicker” (1999) reż. Chris Cunningham. Największa ilość wulgaryzmów w historii teledysku – średnio co 2 sekundy w 10-minutowym klipie jednego z najbardziej oryginalnych jego twórców.

10. Lady Gaga „Bad Romance” (2010) reż. Francis Lawrence. Teledysk triumfuje w internecie. „Bad Romance” to najczęściej oglądany klip na Youtube… do czasu kiedy pobija go „Baby” Justina Biebera.

Więcej o historii wideoklipu czytaj w najnowszym numerze „Bethoven Magazine”.

by: Adam Kruk 2011