CZARNY NESESER

Czarny Neseser wystawa 8

Health Club

Katja Novitskova 

30. marca – 28. kwietnia 2012

Otwarcie: 30. marca 2011, g. 19.00

Kurator: Beata Wilczek

H E A L T H   C L U B (lub Społeczna Rozrywka dla Lasów Deszczowych)

Katja Novitskova w swojej twórczości często dotyka takich zagadnień jak iluzja, realność, skończoność. Tematem wielu jej prac był internet, bezkresna zero-jedynkowa sieć. Teraz… Novitskova sięga do nieco innych form doskonałości, które dostrzega na każdym kroku i materializuje je na swój własny sposób. Współczesny pęd do coraz lepszej jakości (rosnące w nieskończoność wartości megapikseli) i sylwetki, pogoń za nieuchwytnym zdrowiem (w czasach gdy każdy choruje lub cierpi na jakąś przypadłość), wsparty jest na wyestetyzowanych i precyzyjnych przyrządach, takich jak hantle, bieżnie, ekrany, piłki. Mój ojciec często żartował, że grubi ludzie dążą do kształtu doskonałego. Myślę, że Katja Novitskova ma podobne poczucie humoru, a Health Club pozwoli osiągnąć (symboliczną) pełnię.
Beata Wilczek

Jak większość papug z rodziny Ara, ara zielona ma łagodne usposobienie, aczkolwiek czasem może być trudna i nieznośna. Przy odpowiednim treningu może stać się oswojonym i przyjaznym zwierzakiem. Papugi ara to bardzo towarzyskie ptaki, które są zabawne, ciekawskie i lubią interakcję z ludźmi. Choć mogą być hałaśliwe, są bardzo inteligentne i mają zdolność do naśladowania ludzkiej mowy.
Piłki do ćwiczeń są dostępne w wielu formach. Istnieją duże piłki specjalnie dostosowane do ćwiczeń Pilates. Piłki lekarskie są nieco większe niż te do gry w koszykówkę i są wykorzystywane jako pomoc szkoleniowa do wielu ćwiczeń.
Katja Novitskova

~
Katja Novitskova, urodzona w 1984 w Tallinnie w Estonii. W swoich pracach bada nieustanną transformację kwestii społecznych i informacji wizualnej we współczesnym świecie. Artystka tworzy prywatne i kolektywne strategie by odnaleźć się w tej coraz bardziej skomplikowanej siatce znaczeń. Wschodnioeuropejskie pochodzenie oraz wiedza z zakresu semiotyki wizualnej, projektowania graficznego i języka nowych mediów sprawiają, że prace Novitskovej to mieszanka cyfrowych kolaży, artystycznych instalacji, publikacji i inicjatyw kuratorskich. Obecnie pracuje nad wystawą z Timur Si-Qin w CCS Bard w Nowym Jorku. W ubiegłym roku współkuratorowała projekt Post Internet Survival Guide w Future Gallery w Berlinie, TruEYE surView w amsterdamskiej galerii W139, a jej prace prezentowane były m.in. w ramach wystawy Sandberg Institute at NIMk #3 w Holenderskim Instytucie Sztuki Mediów, w New Capital w Chicago, w b-galleria w Turku, w Finlandii, w galerii PROGRAM w Berlinie. O artystce pisało I-D, FOAM Magazine, Die Zeit, Tank magazine i Rhizome.


katjanovi.net

——-

Czarny Neseser to galeria szkatułkowa o niewielkiej powierzchni 4 m2 i dużym potencjale wystawienniczym. Nastawiona jest głównie na promowanie zagadkowych artystów, a także przedstawicieli lokalnej społeczności artystycznej. Z założenia Czarny Neseser tworzy nawias, w który podstawiamy wybrane wartości, wymagające odpowiednich działań: odseparowania, wydzielenia, powiększenia, ukrycia. Najczęściej dotyczą one zjawisk zagadkowych, perwersyjnych, tajemniczych, z natury dziwnych.
czarny-neseser.com

Be the first to start a conversation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: