TOKYO UNDERGROUND – TOSHIO MATSUMOTO

Posted on 2010/02/04

3


Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą sztukę współczesną bez video-artu. Ten nurt, tak dzisiaj powszechny, głównie za sprawą relatywnie łatwego dostępu do sprzętu, nie miałby się tak dobrze gdyby nie pionierskie działania takich artystów jak Nam June Paik czy Andy Warhol. Najważniejszym japońskim artystą zajmującym się kinem eksperymentalnym i wideo-artem jest z pewnością Toshio Matsumoto. Choć od dłuższego czasu nie staje już za kamerą – zajmuje się obecnie teorią filmu eksperymentalnego, publikując książki i dając wykłady na ten temat – to w latach aktywności artystycznej nakręcił kilkadziesiąt filmów eksperymentalnych, krótkometrażowych i dokumentalnych, a także kilka wyjątkowo ciekawych pełnych metraży.

„For the Damaged Right Eye” to film eksperymentalny z 1968 roku, oryginalnie wyświetlany na jednym ekranie równocześnie z trzech projektorów. Nakładające się na siebie obrazy tworzą swoisty portret ówczesnej Japonii.

 

„Funeral Parade of Roses” z 1969 roku to pierwszy i zdecydowanie najbardziej znany pełnometrażowy film reżysera. Ta dość swobodna interpretacja „Króla Edypa” wywołała niemałe poruszenie w Japonii, portretując środowisko gejowskie Tokio lat 60-tych.

„Dogura Magura” z 1988 roku, ostatni pełny metraż Matsumoto, to studium szaleństwa i zbrodni, próba znalezienia odpowiedzi na pytanie gdzie rodzi się zło i czym jest ono powodowane.

by: Grzegorz Kruk 2010

Posted in: Film, Gay, Grzegorz Kruk, Japan