16. FESTIWAL FILMU EUROPEJSKIEGO W SEWILLI

Posted on 2019/11/17

0


Wczoraj zakończył się 16. Festiwal Filmu Europejskiego w Sewilli. Podczas odbywającego się w stolicy Andaluzji imprezy, gdzie tradycyjnie ogłaszane są nominacje do Europejskich Nagród Filmowych, prezentowana jest selekcja najlepszych filmów ze Starego Kontynentu. W tym roku, znalazły się dwa polskie filmy: „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego w sekcji Nowe Fale oraz, nagrodzony Złotymi Lwami na tegorocznym Festiwalu w Gdyni „Obywatel Jones” Agnieszki Holland w sekcji EFA.

W tej samej sekcji, którą programuje Europejska Akademia Filmowa, pokazano też słynny już film „And Then We Danced” Levana Akina (zdobył w Sevilli dwie nagrody: publiczności oraz Nagrodę Wolności Ocaña), który ze względu na homoseksualną tematykę wzbudza wielkie kontrowersje w Gruzji.

W sekcji głównej natomiast jury w składzie: Lucía Alemany, Serge Bozon, Mirsad Purivatra, Elías León Siminiani and Ada Solomon nagrodziło następujące filmy:

ZŁOTY GIRALDILLO: „Martin Eden”, Pietro Marcello
WIELKA NAGRODA JURY: „Technoboss”, João Nicolau
NAJLEPSZA REŻYSERIA: „Synonimy”, Nadav Lapid – film recenzowałem na tegorocznym Berlinale, gdzie zdobył on Złotego Niedźwiedzia
NAJLEPSZY SCENARIUSZ: „La Gomera”,  Corneliu Porumboiu
NAJLEPSZA AKTORKA: ex equoMarta Nieto („Madre”) i Zorica Nusheva (Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia)
NAJLEPSZY AKTOR: Pierfrancesco Favino, „Zdrajca”
NAJLEPSZE ZDJĘCIA: Valentyn Vasyanovich, „Atlantis”
WYRÓŻNIENIE: „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”, Lorenzo Mattotti

„Martin Eden”, reż. Pietro Marcello

Ciekawie też prezentowała się sekcja Revoluciones permanentes, w której zwyciężyła, nagrodzona wcześniej na Nowych Horyzontach „Przynęta” Marka Jenkina. Mnie urzekł w niej hiszpański film „Big, Big, Big”, w którym dwoje reżyserów, Carmen Haro i Miguel Rodriguez, postanawia zobaczyć „Dużego” – klasyk kina lat 80. z młodym Tomem Hanksem w roli głównej – 30 razy i rozebrać go na części pierwsze wraz z rodziną i przyjaciółmi. Popis kinofilii, ale i humoru.

„Big, Big, Big”, reż. Carmen Haro i Miguel Rodriguez

by: Adam Kruk 2019

Posted in: Adam Kruk, Festiwale, Film